Join Free! Sign In UPLOAD
Science Science Math Math History History Social Studies Social Studies Language Arts Language Arts Educational Songs Kids Educational Songs
More
History Algebra Earth Science Geography Health PE Fractions Elementary Science Music Programming Languages Pre Calculus Chemistry Biology More
Open main menu TeacherTube.com
  • Join Free! Sign In UPLOAD
  • Close main menu

Remove Ads

Basic Unit Rates

Math

StantonMath

Jul 14, 2023

0 views

6th Grade

This video looks at rates which compare two quantities and then further define what a unit rate is. Unit rates are often used to make comparisons between 2 different things such as gas mileage (miles per gallon), cost per lb ($/lb), etc. Several sample problems are illustrated in the video.

Remove Ads

Remove Ads

Related categories

  • Contact Us
  • Help and FAQ
  • Privacy Policy
  • Terms
  • California - Do Not Sell My Personal Information
  • California - CCPA Notice
© 2025 TeacherTube. All Rights Reserved.